Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy

Aleja Grunwaldzka 56

80-241 Gdańsk

tel./fax: 58 301 79 16

NIP 583-21-64-080

logo_UE_rgb-1bip

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

 

 

 

 

 

 

 

 logo_UE_rgb-1

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
                            flaga flaga

 

 

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

W ramach swoich ustawowych zadań Ochotnicze Hufce Pracy realizują różnego typu międzynarodowe programy dla młodzieży. Korzystają przy tym w dużym stopniu ze wsparcia zarówno finansowego, jak i merytorycznego instytucji międzynarodowych, m.in. Unii Europejskiej. Realizowane programy są przedsięwzięciami o charakterze społeczno-kulturalnym, oświatowym oraz wolontariatu. Umożliwiają one młodym ludziom z różnych państw bezpośredni kontakt, sprzyjają znoszeniu barier kulturowych i językowych, przezwyciężaniu stereotypów i tworzeniu świadomych, obywatelskich postaw. Są dla nich doskonałą okazją do poznania innych krajów i kultur, a także do propagowania wiedzy o własnym kraju. Mają także znaczenie motywacyjne do nauki i pracy nad sobą. Przyczyniają się do poszerzania horyzontów młodych ludzi.

Zespół ds. Programów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej PWK OHP inicjuje, koordynuje i nadzoruje programy międzynarodowe, inicjuje kontakty z organizacjami spoza granic kraju, podejmuje negocjacje, dba o kontakty ze strategicznymi partnerami oraz pomaga w opracowywaniu programów i wniosków. Dla pracowników OHP, pracujących bezpośrednio z młodzieżą oraz współpracujących z jednostką wolontariuszy, organizowane są seminaria i szkolenia z zakresu prowadzenia międzynarodowych programów edukacyjnych dla młodzieży.

Ochotnicze Hufce Pracy pozyskują środki finansowe na realizację programów z różnych źródeł (MEN, programy edukacyjne Unii Europejskiej, jak Program „Młodzież w działaniu”). Innym ważnym źródłem finansowania jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM).

 _____________________________________________________________________________

Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży

09.09-15.09.2019 r. 

 

W okresie od 09.09.2019 do 15.09.2019 została przygotowana wymiana młodzieży pod tytułem "Kulinarischer Workshop 2 - lecker und gesund" (Warsztaty Kulinarne 2 - smaczne i zdrowe) we Frankfurcie nad Odrą dla 22 młodych osób, 10 uczestników OHP oraz 12 młodych osób z Niemiec. Projekt dotyczący gotowania i pieczenia był sprawdzoną inicjatywą, która wypełniała obszar pomiędzy formalnym szkoleniem zawodowym a spotkaniem. Celem projektu było nauczenie młodych uczestników, czym jest zdrowa i smaczna kuchnia i czym jest zabawa. Dodatkowo projekt miał na celu zidentyfikowanie różnic zwyczajów krajowych i regionalnych. Różnice międzykulturowe w życiu codziennym i dotyczące kultury żywności, które są widoczne każdego dnia.

wycieczka do Berlina - wrzesien 2019

wycieczka do Berlina

 

 _____________________________________________________________________________

Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży

23.06-28.06.2019 r. 


W roku 2019 została przygotowana wymiana młodzieży pod tytułem "Warsztaty kulinarne - smacznie i zdrowo (kontynuacja działań)" w Tczewie dla 28 młodych osób, 18 uczestników OHP oraz 10 młodych osób z Niemiec.  Po stronie polskiej było 2 opiekunów, po stronie niemieckiej również było 2 opiekunów, co dało łącznie 4 wychowawców. Celem projektu było zwrócenie uwagi, pomimo różnic kulturowych, na problemy żywieniowe młodego pokolenia. Ekologia to nie tylko moda, ale styl życia współczesnego społeczeństwa. Uczestnikami projektu była młodzież kształcąca się w zawodzie kucharz, cukiernik. Ważnym aspektem wymiany było również wzajemne poznanie się młodzieży z Niemiec i Polski dzięki wspólnie realizowanym działaniom projektowym. Wspólne warsztaty kulinarne prowadzone były w grupach mieszanych, w trakcie zajęć młodzież sama przekonywała się do zdrowych nawyków żywieniowych.

wycieczka po Gdansku - czerwiec 2019

wycieczka po Gdańsku

wycieczka po Gdansku, czerwiec 2019

wycieczka po Gdańsku

 

 _____________________________________________________________________________

„Europejska Kariera Zawodowa - praktyki w Europie”

15.04-03.05.2019 r.

 

W dniach od 15.04.2019 r. do 03.05.2019 r. uczestnicy Hufców Pracy ze Słupska uczestniczyli po raz pierwszy w wyjeździe na praktyki zawodowe w ramach programu ERSMUS +. Organizacja partnerska Casa da Educacao zapewniła uczestnikom miejsca praktyk i zakwaterowanie w Lizbonie. Projekt skierowany był do uczestników z pięciu różnych zawodów: cukiernicy, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, fryzjerzy i sprzedawcy. Celem projektu było odbycie praktyk zawodowych w Lizbonie, poznanie innej kultury oraz poszerzenie swoich możliwości na rynku pracy w kraju i za granicą. Przed wyjazdem młodzież wzięła udział w spotkaniach przygotowujących do wyjazdu. Był to kurs języka angielskiego, kurs pedagogiczny i kulturowy. Dodatkowo każdy otrzymał rozmówki polsko-portugalskie oraz polsko-angielskie, walizki i zestaw kosmetyków. Przez pierwsze dni uczestnicy zostali przydzieleni do odpowiednich miejsc pracy, gdzie oddano ich pod opiekę tutora. W dniach wolnych od praktyk odbywały się wycieczki, między innymi do Sesimbry, Arrabidy i Sintry. Uczestnicy dokładnie zwiedzili stare miasto w Lizbonie oraz dzielnice Belem. Dzięki temu wyjazdowi młodzi ludzie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć wiele nowych, ciekawych miejsc, a przede wszystkim zdobyć znajomości i umiejętności, które mogą okazać się przydatne podczas szukania pracy. Po zakończeniu projektu każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa oraz zatwierdzone dokumenty Europass.

Benfica
zwiedzanie stadionu Benfica w Lizbonie
 
Cabo da Roca 
widok na ocean w Cabo da Roca-najbardziej wysuniętym na zachód punkcie w Europie
 
Sao Jorge
widok na stare miasto w Lizbonie z zamku św. Jerzego
 
 

 _____________________________________________________________________________

Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży

01.07-08.07.2018 r. 

 

W dniach 01-08 lipca 2018 roku po raz dziesiąty odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Uczestniczyły w niej grupy młodzieży z Kwidzyna oraz Osterholz-Scharmbeck. W tym roku to grupa z Kwidzyńskiego Hufca Pracy odwiedziła Osterholz oraz ośrodek w Bredbeck, w którym jak co dwa lata odbywają się wymiany. Wszyscy uczestnicy otrzymali rozmówki polsko-niemieckie, które były wertowane do późnych godzin nocnych. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem warsztatów i zajęć integracyjnych, które zmuszały młodzież do aktywności ruchowej oraz wytężonego myślenia. Tego dnia został również omówiony program wymiany. Następne dni upłynęły uczestnikom na wycieczkach rowerowych i autokarowych. Młodzież odwiedziła starostwo powiatowe w Osterholz oraz miała okazję popływać w jeziorze,  zwiedziła miasto Bremerhaven oraz Bremen, gdzie uczestnicy zwiedzili miasto oraz mieli kilka godzin wolnego czasu. Ostatnie dni wymiany upłynęły na grach i zabawach integracyjnych oraz warsztatach, podczas których można się było nauczyć żonglować oraz przy pomocy wykonanego własnoręcznie szablonu i farb w spreju zrobić torbę lub koszulkę. Na koniec gospodarze zorganizowali ognisko oraz pokaz zdjęć i filmów zrobionych przez młodzież podczas wymiany. Był też czas na wręczenie pamiątkowych prezentów, które udało się pozyskać  dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Kwidzyna oraz stowarzyszenia KSSK „GWARD”. W niedzielę rano miało miejsce pożegnanie, przy którym nie jednemu zakręciła się łezka w oku i wyjazd obu grup do swoich miast. 

9

wspólne zdjęcie pod Starostwem Osterholz

10

w porcie w Bremerhaven

11

uczestnicy wymiany w Bremen

 

 _____________________________________________________________________________

Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży
11.06-17.06.2018 r.

 

"Warsztaty kulinarne - smacznie i zdrowo" – pod takim tytułem w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Tczewie 35 osób (21 ze strony polskiej i 14 uczestników z Niemiec) wzięło udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Celem projektu było zwrócenie uwagi, pomimo różnic kulturowych, na problemy żywieniowe młodego pokolenia. Ekologia to nie tylko moda, ale styl życia współczesnego społeczeństwa. Uczestnikami projektu byli młodzi ludzie kształcący się w zawodzie kucharz, cukiernik. Ważnym aspektem wymiany było również wzajemne poznanie się młodzieży z Niemiec i Polski. Wspólne warsztaty kulinarne prowadzone przez 4 dni, w grupach mieszanych, w trakcie których młodzież sama przekonała się do zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas prezentacji zadań zostały wypracowane ciekawe rozwiązania, zaś zajęcia grupowe nauczyły młodzież słuchania, współdziałania i kreatywności. Ponadto projekt pozwolił na nawiązanie nowych przyjaźni. Poprzez projekt "Warsztaty kulinarne - smacznie i zdrowo" młodzież stała się bardziej tolerancyjna i otwarta na nowości oraz nowe doświadczenia.

Sponsorem warsztatów kulinarnych została firma Dr. Oetker, która przekazała uczestnikom swoje najnowsze produkty oraz wyposażyła całą grupę w fartuchy kucharskie.

Projekt był realizowany w terminie od 11.06.2018 do 17.06.2018 r., w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Tczewie.

3

 ___________________________________________________________________

Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży
02.10-09.10.2017 r.

Projekt skierowany był do grupy 26 osób, w tym 13 uczestników z 11-16 Hufca Pracy w Kwidzynie i 13 uczestników z organizacji partnerskiej LANDKREIS OSTERHOLZ. 

Program projektu pod tytułem „Poznajmy się”, zakładał integrację młodzieży w trakcie wspólnych warsztatów plastycznych, zajęć językowych oraz zwiedzania miasta Człuchowa i okolic. Wszelkie działania projektowe odbywały się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w  Człuchowie.

W trakcie pobytu zorganizowano wycieczka do Gdańska, który został zaprezentowany jako wspólny dom zamieszkiwany przez różne nacje. W tych działaniach pomogła wizyta w PAN Bibliotece Gdańskiej, która posiada starodruki świadczące o współpracy między narodami.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież z kwidzyńskiego hufca miała okazję poznać rówieśników z innego kraju, przełamać bariery językowe, poznać kulturę i zwyczaje panujące w Niemczech oraz poszerzyć swoje grono znajomych. Była to też okazja do rozmów o swoich planach na przyszłość i obawach o wkraczaniu w „świat dorosłych”.

Codzienne zajęcia - integracyjne, wspólna praca, zajęcia sportowe, wycieczki - przyczyniły się do lepszego zrozumienia i przełamania barier i stereotypów.

1

pierwsze wspólne spotknie

7

wyjazd do Gdańska

3

wyprawa na kręgle

5

wyjazd do Chojnic

 

 __________________________________________________________________

Zawodowe referencje
Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach projektu Leonardo da Vinci – Projekty Partnerskie
Czas realizacji projektu: 01.08.2013 – 31.07.2015

Partnerzy projektu:
Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa w Gdańsku - Polska
Stiftung ECAP Schweiz - Szwajcaria
Institut Européen Recherche et Formation – Francja
Celem projektu jest wypracowanie metod i sposobów rozwiązywania problemów związanych z wymaganiami skierowanymi do osób bezrobotnych w dynamicznie zmieniającej się Europie. Wypracowanie, wspólnie z przedstawicielami instytucji rynku pracy i instytucjami partnerskimi najbardziej efektywnych i wieloaspektowych metod wsparcia osób bezrobotnych, koniecznymi kwalifikacjami, którymi musi się wykazać instytucja. Wymianą doświadczeń z zakresu rynku pracy.
Szczegółowe cele projektu:

  • wymiana doświadczeń z zakresu pracy z osobami zagrożonymi bezrobociem i bezrobotnymi
  • wypracowanie efektywnych metod wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej i ich adaptacji na regionalnym oraz europejskim rynku pracy
  • wzbogacenie warsztatu pracy doradców zawodowych, pośredników pracy, kadry zarządzającej instytucją rynku pracy z zakresu problematyki europejskiego rynku pracy
  • poprawa jakości w procesie aktywizowania osób bezrobotnych i poszukujących pracy
  • wypracowanie i wymiana programów, metod i narzędzi szkoleniowych w celu aktywizacji zawodowej
  • wypracowanie i wymiana doświadczeń z zakresu metodologii doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, psychologicznego podejścia do osoby bezrobotnej
  • wypracowanie i wymiana doświadczeń z zakresu zarządzania instytucją rynku pracy

Projekt skierowany jest przede wszystkim do pracowników zajmujących się doradztwem zawodowym, pośredników pracy, a także kadry zarządzającej inst. rynku pracy. Aby osiągnąć i zrealizować założone w projekcie cele planujemy następujące działania:

  • warsztaty zawodowe dla poszczególnych grup zawodowych: doradców zawodowych, pośredników pracy, kadry zarządzającej instytucją rynku pracy w odniesieniu do postawionych celów oraz dyskusja na ich temat,
  • wizyty studyjne dla poszczególnych grup zawodowych tj. doradców zawodowych, pośredników pracy, psychologów, kadry zarządzającej instytucją rynku pracy w europejskich instytucjach rynku pracy.

Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży
28.06-06.08.2013 r.

W dniach 28.06–6.08. br. w Człuchowie po raz szósty odbyła się polsko - niemiecka wymiana młodzieży, w której uczestniczyło dwanaścioro uczestników z 11-16 HP w Kwidzynie, dziesięcioro z Osterholz- Scharmbeck oraz kadra wychowawcza i tłumacze.
Młodzież uczestnicząca w projekcie, zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej, to młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym, często pochodząca ze środowisk patologicznych. Podczas wymiany uczestnicy pracowali na rzecz miasta Człuchowa, pomagali w opiece nad zwierzętami przebywającymi w schronisku dla zwierząt w Człuchowie. Podczas całego pobytu organizowane były wycieczki krajoznawcze, między innymi do Gdańska, Sopotu, Malborka i Szymbarka, gdzie poznawano zabytki i ciekawostki danego rejonu. Dzięki udziałowi w projekcie mieli okazje spotkać się z rówieśnikami z innego krajów, przełamać panujące stereotypy i uprzedzenia, wymienić doświadczenia, a także - poprzez zastosowania nieformalnych metod nauczania - rozwinąć chęć do dalszej nauki. Codzienne zajęcia - integracyjne, wspólna praca, zajęcia sportowe, wycieczki - przyczyniły się do lepszego zrozumienia i przełamania barier.


Projekt „Eco – Nautilius”
19-26.04.2013 r.

 

W dniach od 19 do 26 kwietnia 2013 r. 11-18 Hufiec Pracy w Nowym Dworze Gdańskim realizował międzynarodową wymianę młodzieży pod nazwą „Eco – Nautilius”. Wymiana ta organizowana była w ramach programu „Młodzież w Działaniu”. W przedsięwzięciu uczestniczyło 29 osób z czterech krajów: Litwy, Łotwy, Włoch i Polski. W związku z tematyką projektu wymian realizowana była w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – we wschodniej części Pomorza Gdańskiego, w Krynicy Morskiej. Podczas tygodniowego pobytu w Krynicy Morskiej goście z za granicy odwiedzili m.in. Gdańsk. Głównym jej celem było ukazanie młodzieży znaczenia środowiska naturalnego - zwłaszcza morskiego oraz promowanie zachowań i koncepcji służących ochronie natury. Uczestnicy dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat środowiska naturalnego w krajach ojczystych.


"Window on the World - Okno na Świat", Program Młodzież w Działaniu, Akcja 2.
listopad 2011 r. – lipiec 2012 r.

Projekt  zakłada dziewięciomiesięczną pracę 11-19 Hufcu Pracy w Słupsku wolontariusza europejskiego z Gruzji. Jego głównym zadaniem jest urozmaicenie i wzbogacenie procesu kształcenia dla uczestników Hufca Pracy. W trakcie wolontariatu przewidziane są zajęcia językowe, warsztaty z różnorodności kulturowej, otwarte spotkania dla społeczności lokalnej, podnoszenie wiedzy na temat różnych narodowości. Poprzez projekt wolontariatu chcemy przełamać wśród uczestników OHP stereotypy i uprzedzenia, a także umożliwić kontakt z przedstawicielami innych kultur i narodowości.


"Our small homelands", Program Młodzież w Działaniu, Akcja 3.1.
14-22.10.2011 r.

Uczestnikami projektu jest młodzież z 11-6 Środowiskowego Hufca Pracy w Gdańsku (6 osób), kadra PWK OHP (2 osoby) oraz liderzy i młodzież z organizacji partnerskich z Mołdawi, Ukrainy i Łotwy (21 osób). Projekt odbywać się będzie w Chmielnie koło Kartuz w terminie 14-22.10.2011.  Tematyką projektu są obyczaje i tradycje regionalne różnych krajów europejskich. Celem działań projektowych jest dialog międzykulturowy oraz podniesienie  świadomości na temat różnic kulturowych. W ramach działań projektowych odbyła się w dniach 18-20.09.2011 w Chmielnie wizyta przygotowawcza.


"Budujmy razem!" (PNWM)
15 – 24.10.2011 r.

Projekt skierowany jest do 30 osób, w tym 15 uczestników i pracowników 11-16 Hufca Pracy w Kwidzynie i 15 uczestników i pracowników z organizacji partnerskiej LANDKREIS OSTERHOLZ.  Program projektu zakładał integrację młodzieży z 11-16 Hufca Pracy oraz młodzieży niemieckiej w trakcie obozu letniego, za pomocą wspólnych warsztatów, zajęć integracyjnych oraz kulturalnych. Wszelkie działania projektowe odbyły się w Ośrodku Szkolenie i Wychowania w  Człuchowie.

 


„Unpollute our nature” Akcja 3.1
27.03-03.04.2011

Projekt „Unpollute Our Nature” to czterostronna wymiana młodzieżowa z partnerem gruzińskim, hiszpańskim i mołdawskim, a motywem przewodnim jest środowisko. Uczestnikami projektu była młodzież z 11-19 Hufca Pracy w Słupsku (6 osób), kadra PWK OHP (2 osoby), młodzież z organizacji partnerskich (18 osób, po 6 osób z każdego kraju) oraz 3 liderów z organizacji partnerskich. Podczas projektu, który odbył się w Smołdzienie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, zostały zrealizowane następujące działania:
- Warsztaty mające na celu integrację młodzieży oraz podniesienie świadomości na temat ekologii, ochrony środowiska.
- Wieczorki międzykulturowe, podczas których uczestnicy prezentowali historię, kulturę, tradycję oraz problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska na terenie swoich krajów.

- Codziennie odbywały się zajęcia mające na celu przygotowanie demonstracji mającej na celu zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na potrzebę ochrony środowiska.
- Zajęcia sportowe i językowe.
- Spotkanie z władzami gminy Smołdzino.
- Akcję zbierania śmieci na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w tym porządkowanie Czałpińskiej plaży.
- Wizyta w biologicznej oczyszczalni ścieków w Smołdzinie.
-12 km marsz po ścieżkach edukacyjnych Słowińskiego Parku Narodowego, w tym 5 km po szlaku wydm.
-Zwiedzania Słupska i Gdańska. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok 2010

Archiwum 

 

 

                                          Pomorska Wojewódzka Komenda OHP, Copyright © 2007